Close

Equinix, TTI İşbirliğiyle Türkiye’de Microsoft Azure’a Erişimi Equinix Fabric™ ile Genişletiyor

Microsoft uç devreleri artık Equinix’in IL2 İstanbul veri merkezinde hizmete hazır

ISTANBUL, Turkey — 03 Şubat 2021 — Equinix, Inc. (Nasdaq: EQIX), dünyanın dijital altyapı şirketi, bugün İstanbul’da bulunan International Business Exchange™ (IBX®) veri merkezinde yeni bir Microsoft uç devresinin Türk Telekom iştiraki TTI işbirliği ile hizmete sunulduğunu duyurdu. Bu yeni altyapı Türkiye’deki Equinix müşterilerinin Microsoft Azure’a Microsoft global ağı ve Azure ExpressRoute üzerinden Equinix Fabric™ aracılığıyla uzaktan erişebileceği anlamına geliyor. Bu sayede, Türkiye’deki müşteriler Hybrid + Çoklu Bulut, Yapay Zekâ + Makine Öğrenimi, Nesnelerin İnterneti ve Windows Sanal Masaüstü dahil tüm Azure Hizmetlerine erişerek dijital dönüşümlerini hızlandırabilecek.

Equinix Fabric, müşterilerin Equinix’in global platformu aracılığıyla diğer herhangi bir müşteriyi bulmasını ve ona dinamik olarak bağlanmasını sağlayan bir isteğe-bağlı platform. Equinix Fabric üzerinden Azure ExpressRoute’a uzaktan erişim, dijital liderlerin şirketlerinin başarısı için gerekli olan her şeye ve herkese bağlanmasını sağlayarak işlerini dönüştürmelerine yardımcı oluyor.
Ortaya çıkan öngörülebilir, esnek ve güvenilir ağ performansından faydalanan kurumlar, böylelikle günümüzün dijital altyapı talebini karşılamak için kapsamlı hibrid çoklu bulut stratejileri oluşturabiliyorlar.

Bu yeni altyapı, Microsoft uç devresinin IL2’ye başarılı bir şekilde yerleştirilebilmesi için bağlantı ve internet hizmetlerini sağlayan Türk Telekom International (TTI) ile işbirliği içinde oluşturuldu. Equinix, Microsoft ve TTI arasındaki bu işbirliği, önde gelen internet servis sağlayıcılarına farklı yollar üzerinden kaliteli bağlantı sağlanmasına olanak tanıyor.

Öne Çıkanlar / Temel Olgular

 • Dünyanın dört bir yanındaki Equinix müşterileri artık, kullanımı kolay bir portal ve Equinix platformuna tek bir bağlantı aracılığıyla, Azure ExpressRoute ve Equinix Fabric üzerinden Azure Bölgelerine uzaktan erişebiliyor. Bu bağlantılar sayesinde, müşteriler genel interneti kullanmadan Microsoft Azure’a güvenilir ve hızlı bir şekilde bağlanarak ağlarını günümüzün artan uzaktan çalışma taleplerini karşılayabiliyor ve yarının ticari gereksinimlerine hazırlanacak şekilde ölçeklendirebiliyorlar.
 • Microsoft gibi stratejik bulut hizmeti sağlayıcılarına güvenli bağlantı, dijital dönüşümün yerelleştirilmiş dijital hizmetlere olan talebi özellikle uç bilişimde arttırması nedeniyle önemlidir. Equinix’in bir pazar araştırması olan Global Interconnection Index (GXI) Sayı 4’te yer alan bilgilere göre, ara bağlantı (işletmeler arasında doğrudan ve özel veri alışverişi), ağlar da dahil olmak üzere, dijital uçta çok çeşitli hizmet sağlayıcılarını entegre ederek işletmelere rekabet avantajı sağlıyor. EMEA bölgesinde bu özel bağlantı kullanımının 2019 ile 2023 arasında 5 kat artması bekleniyor.
 • Equinix, Haziran 2017’den beri Microsoft Gold Cloud Platform sağlayıcısı. Bu işbirliği, şirketin dünya çapındaki kurumsal müşterilerinin Azure ve Microsoft Office 365’e sorunsuz, isteğe-bağlı erişimini sağlamasına yönelik süregelen taahhüdünü ortaya koyuyor. Equinix, Türkiye de dahil olmak üzere Orta Doğu, ABD, Kanada, Latin Amerika, Güney Amerika, Birleşik Krallık, Avrupa ve Asya-Pasifik’te müşterilere danışmanlık hizmeti sunan özel uzmanların bulunduğu 30 küresel genel Microsoft Azure ExpressRoute devresine ev sahipliği yapıyor.
 • Türk Telekom International, Equinix ürün ve hizmetlerinin yetkili satıcısı olarak Equinix’in resmi iş ortağıdır. Bölgedeki önde gelen internet servis sağlayıcılarını, operatörleri ve kurumsal müşterileri destekleyen TTI, uluslararası ekiplerinin koordineli çabaları aracılığıyla güçlü ağ yeteneklerini devreye alarak şirketlerin dijital ekonomide başarılı olmaları için temel bağlantı altyapısı sunuyor. TTI, Microsoft’a IL2 ile Avrupa arasındaki üç farklı rotada noktadan noktaya telekomünikasyon yolları sağlıyor. Dahası, TTI’ın güçlü IP/MPLS ağı artık şirketleri ve Microsoft Edge’i IL2’de bilgi ve hizmet alışverişi için birbirlerine daha yakın kılıyor.

Alıntılar

 • Levent Özbilgin, Genel Müdür, Türkiye, Microsoft: 
  “Equinix Fabric aracılığıyla Microsoft Azure’a uzaktan erişim sağlayarak Equinix ile ilişkimizi Türkiye’de de genişletmekten mutluluk duyuyoruz. Equinix’in ara bağlantı ve veri merkezi platformu, Türkiye’deki müşterilerimizin günümüzün hızla değişen dijital gereksinimlerini karşılayan ve önümüzdeki aylarda daha güçlü bir şekilde ortaya çıkmalarını sağlayacak, genişletilebilir hibrid bulut mimarileri oluşturmalarını mümkün kılacak.”
 • Şükrü Kutlu, CEO, Türk Telekom International Grubu:
  “Global iş dünyasının sürekli artan taleplerini karşılamak üzere, kurumsal müşterilerimize yönelik ürün ve hizmet portföyümüzü sürekli olarak genişletiyoruz. Kurumsal müşterilerimizin daha iyi bir iş performansına erişmeleri için esnek, güvenilir ve uygun maliyetli hibrid bulut mimarileri oluşturmasına olanak sağlıyoruz. Bu projede Equinix ve Microsoft’un telekomünikasyon ortağı olmaktan heyecan duyuyoruz.”
 • Aslıhan Güreşcier, Genel Müdür, Türkiye, Equinix: 
  “İstanbul’daki IL2 veri merkezimizde yeni bir Microsoft uç devresinin konuşlandırılması konusunda Microsoft ile işbirliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Ülkemizde konumlanan bu uç devre müşterilerimizin hibrid bulutun benzersiz yeteneklerinden yararlanmasına olanak tanıyarak onlara daha esnek, güvenilir ve öngörülebilir bir ağ performansı sağlayacak.”

Ek Kaynaklar

Seeing your future with Türk Telekom International? Click here for Career Opportunities!